korp! Vironia

vil! Roman Toi
c. 1936/II
18.06.1916 - 7.05.2018

Korp! Vironia liikmed langetavad oma pead mälestamaks me ridadest lahkunud vil! Roman Toid (c. 1936/II).

Sündinud 1916. aastal Viljandimaal, vil! Toi tähtsus koorijuhi ja dirigendina eestlastele on sama suur kui kalli venna ning õpetajana viroonlastele.

Vil! Toi oli Tartu konvendi viimane oldermann enne Nõukogude okupatsiooni, Vironia meeskoori juhataja, Vironia värvilaulu autor ning Vironia teenetemärgi kavaler. Leiname kadunud seltsivenda.

Elulugu 

vil! Roman Toi sündis 1916. aastal Viljandimaal Kõo vallas, aastatel 1932-1936 ja 1941-1944 õppis Toi Tallinna konservatooriumis koorijuhtimist, orelit, kompositsiooni ja dirigeerimist.

1944. aastal põgenes ta kodumaalt Saksamaale, kus ta juhatas põgenikelaagrites koore, korraldas kontserte ja väiksemaid laulupidusid. 

1949. aastal siirdus vil! Toi Saksamaalt Kanadasse, kus oli Välis-Eesti kooriliikumise hing, Toronto konservatooriumi õppejõud ning mitmete Välis-Eesti kooride juht. 

Ta on lõpetanud Chicago ülikooli konservatooriumi, Toronto kuningliku konservatooriumi, Šveitsis Montreaux’s asuva Institute for Advanced Musical Studies ja Toronto ülikooli.

Roman Toi tõi sümboolselt laulupeo traditsiooni nõukogude okupatsiooni ahelaist vabasse Eestisse juhatades 1994. aastal taasiseseisvunud Eestis toimunud esimesel üldlaulupeol järjekorranumbriga 22 avaühendkooride esimese teosena koraali "Isamaa kogudus, astu". Peo teisel päeval juhatas ta segakooride esituses enda kirjutatud teost "Laulu mõju".

Aasta varem, 1993. aastal toimunud VII noorte laulupeol oli Roman Toi juhatanud ka tollase noortepeo avateost „Kaunimad laulud“.

Viimati külastas vil! Toi Eestit aastal 2014, kui tähistas siin oma 98. sünnipäeva ning osales aukülalisena XXVI laulupeol "Aja puudutus. Puudutuse aeg".

Roman Toi oli Eesti heliloojate liidu vanim liige. Talle on omistatud riigivapi IV klassi teenetemärk ning mitmed EELK teenetemärgid. Lisaks oli ta Viljandi linna aukodanik ning talle on omistatud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia.


Vaata 2016. aasta Eesti Rahvusringhäälingu poolt valminud saadet Roman Toi 100.